Biostimulatori
Što su biostimulatori?
Biostimulatori su tvari prirodnog ili sintetskog porijekla za koje je znanstveno dokazano da su biokompatibilni i biorazgradivi te da imaju sposobnost stimulirati prirodnu proizvodnju kolagena, elastina i hijalurona u fibroblastima kože, a koji su glavni strukturni elementi izvanstaničnog matriksa kože.
Injektirani u kožu, povećavaju prirodnu aktivaciju fibroblasta, što dovodi do obnavljanja svih strukturnih elemenata izvanstaničnog matriksa kože, a što pak potiče zatezanje i učvršćivanje kože dajući prirodan i zdrav izgled. Zbog navedenih karakteristika danas se primjena biostimulatora u anti-aging i estetskoj dermatologiji smatra glavnim i najučinkovitijim anti-aging postupcima.
Danas, zahvaljujući znanstvenim spoznajama i razumijevanju procesa starenja, svjedočimo ekspanziji proizvodnje biostimulatora ali i njihovoj sve boljoj učinkovitosti u usporavanju procesa starenja kože, kao i potpunoj sigurnosti u primjeni. Među prvim biostimulatorima koristili su se vlastita plazma (PRP), mezoniti, neumrežena hijaluronska kiselina (Prophilo), kalcij-hidroksiapatit (Radiesse). U novije vrijeme koriste se kombinacije hijaluronske kiseline s polipeptidima (Jalupro, Sunekos), polinukleotidima (Plinest, Newest), kalcij hidroksiapatitom (CaHa – Neauvia Stimulate), egzosomi (Rejusome), poli-L-laktična kiselina (Sculptra, AesPLLA).
U Poliklinici Markušić radimo s biostimulatorima na bazi:
- na bazi vlastite plazme (PRP, PRF)
- kombinacije hijalurona i polipeptida (Jalupro, Sunekos)
- kombinacije hijalurona i kalcij-hidroksiapatita – CaHa (Neauvia Stimulate)
- na bazi kalcij-hidroksiapatita – CaHa (Radiesse)
- na bazi polinukleotida – PN-HPT (Plinest, Newest (Mastelli))
- na bazi polilaktične kiseline – PLLA (Sculptra)
Kako djeluju biostimulatori kolagena?
Temelj je njihova djelovanja aktivacija fibroblasta i proizvodnja proteinskih sastavnica izvanstaničnog matriksa kože, odnosno kolagena, elastina, fibronektina i hijaluronske kiseline. Ti procesi započinju injektiranjem u dermis (srednji sloj kože), a nastavljaju se odvijati sljedećih mjeseci. Biostimulacija će rezultirati nizom pozitivnih učinaka na izgled i zdravlje kože tako što će:
- smanjiti bore i sitne linije
- smanjiti ožiljke i pore
- ublažiti tamne podočnjake
- učvrstiti kožu i povećati elastičnost
- ujednačiti i osvježiti ten.
Osim toga, biostimulatori će duboko obnoviti kožu kako bi se očuvala njezina zaštitna barijera te pospješio sjaj, mekoća i gipkost.
Biostimulator na bazi polinukleotida (PDRN), Mastelli, ima i regenerativni i revitalizirajući učinak na kožu, pa se koristi i u borbi protiv opadanja kose, za liječenje alopecije i sprječavanje lomljenja kose. Biostimulacija vlasišta ključna je u normalizaciji fizioloških procesa koji utječu na rast i stanje kose.
Koja je razlika između biostimulatora i klasičnih dermalnih filera?
Prva razlika tiče se namjene. Dermalni fileri primjenjuju se radi revoluminizacije i oblikovanja te obnove strukturalnih promjena koje se zbog starenja javljaju na licu i vratu.
S druge strane biostimulatori kolagena pomlađuju kožu i potkožno masno tkivo istovremeno usporavajući starenje tako što stimuliraju kolagen i aktiviraju prirodne procese za obnovu kože.
Druga se razlika odnosi na brzinu učinka. Ukupan rezultat nekih biostimulatora vidi se za nekoliko mjeseci, a učinak dermalnih filera vidljiv je odmah.
Tko su kandidati za terapiju biostimulatorima?
Tretmanu mogu pristupiti muškarci i žene bez obzira na dob. Biostimulacija lica donijet će pozitivne rezultate u mlađoj dobi u vidu dubinske hidracije, osvježenog izgleda te ujednačenog tena, kao i zreloj koži s prvim znakovima starenja.
Stimulacijom kolagena biostimulatori će potaknuti (samo)obnovu kože čiju fiziološku ravnotežu i izgled narušavaju genetski i vanjski čimbenici.
Tretman se posebno preporučuje u sljedećim stanjima:
- sitne linije i bore
- opuštena i tanka koža
- ožiljci od akni
- fotooštećenja
- naglašene pore
- tamni podočnjaci.
Kako izgleda tretman biostimulatorima?
Na početku tretmana temeljito čistimo kožu i pripremamo je za tretman. Biostimulatori se apliciraju pomoću tanke mezoterapijske igle injektiranjem u dermis. Postupak je gotovo bezbolan i traje 15-ak minuta.
Mjesta apliciranja raznolika su i ovise o indikacijama. Može se tretirati cijelo lice (uključujući čelo i područje oko očiju), kao i vrat, dekolte te nadlanice.
Koliko je tretmana potrebno za rezultate?
Učinak je biostimulatora kumulativan, te su obično potrebna 4 tretmana u razmacima od tjedan dana do tri tjedna za cjelovite rezultate, a ovisi i o dobi klijenta te indikacijama.
Prve rezultate moći ćete vidjeti već nakon prvog tretmana, nakon čega se stanje kože usporedno s biostimulacijom poboljšava u narednom razdoblju.
Nakon prvog ciklusa terapije preporučujemo ponavljanje tretmana dva puta godišnje kako bi se održali postignuti rezultati.
Priprema za tretman
Nije potrebna posebna priprema.
Oporavak od tretmana
Oporavak od tretmana odvija se unutar 24 sata.
Cijena terapije biostimulatorima
Cijenu pojedinačnih tretmana možete provjeriti u aktualnom cjeniku.